Aktualności

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 27 listopada-4 grudnia 2022 r.


1. Dzisiaj, w pierwszą niedzielę Adwentu rozpoczynamy w Kościele w Polsce realizację nowego programu duszpasterskiego pt. „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Tematyka programu, wyrasta z analizy aktualnej sytuacji Kościoła, jego trudności, a zarazem wezwania papieża Franciszkado odnowy wspólnoty eklezjalnej i obudzenia wyrazistego świadectwa wiary w Kościół, rzetelnego przekazu prawdy o nim i odsłaniania jego misyjno-zbawczego charakteru. Pierwszym wymiarem doświadczenia wiary w Kościół jest życie wspólnoty parafialnej i nasze wspólne zaangażowanie wiernych w jej rozwój.

2. Kolektę dzisiejszej niedzieli przeznaczymy na bieżące potrzeby naszej parafii, konkretniena modernizację elementów tablicy elektrycznej w zakrystii i wymianę żarówek w dwóch kinkietach głównych kościoła.

3. Wyrazy podziękowania kierujemy do wiernych, którzy w ramach VI Światowego Dnia Ubogich przekazali produkty żywnościowe i przemysłowe dla osób dotkniętych ubóstwem energetycznym.

4. Od jutra zapraszamy na roraty pt. „Z narodzeniem Jezusa było tak…”. Msze św. roratnie będą odprawiane w naszej parafii codziennie od poniedziałku do piątku o godz.17.00 z wyjątkiem wtorku. W ten dzień tygodnia na roraty zapraszamy o godz. 6.45. Mając na uwadze poranne zajęcia szkolne, we wtorek dzieci zapraszamy po Mszy św. na krótkie śniadanie (bułkę z gorącą czekoladą lub herbatą).

5. Na ołtarzu bocznym pod chórem wyłożono parafialną księgę abstynencji,do której można wpisać swoje adwentowe postanowienia. Adwentowe dzieło wstrzemięźliwościod spożywana napojów alkoholowych można ofiarować m.in. za tych, którzy – jak uważałks. Franciszek Blachnicki, założyciel Ruchu Światło-Życie – już nie mogą wyzwolić się z nałogówo własnych siłach. Dar czasowej abstynencji, podjęty dobrowolnie i z miłości, jest wyrazem odpowiedzialności za dobro drugiego człowieka.

6. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi pół godziny przed Mszą św.

7. Zapraszamy parafian do adoracji Najświętszego Sakramentu w czwartek od godz. 16.00w ramach tzw. Godziny Świętej. W tym czasie będzie również okazja do spowiedzi św.

8. Dzieci szkolne zapraszamy w piątek od godz. 16.15 na comiesięczną spowiedź św.

9. W piątek od godz. 9.00 odwiedzimy z sakramentami świętymi osoby chore i starsze. Świąteczne odwiedziny chorych zaplanowaliśmy na poniedziałek 19 grudnia od godz. 8.00.  Zapisy w zakrystii. 

10. W sobotę zapraszamy o godz. 8.15 do udziału w Mszy św. wynagradzającejdo Niepokalanego Serca NMP. Przed Mszą św. o 7.30 odmówimy Różaniec. Po Mszy św. zaś seniorów naszej parafii zapraszamy na wspólne śniadanie do salki parafialnej połączonez katechezą pt.  „Wiara w Kościół i jej podstawowe treści”. Seniorów planujących udział w spotkaniu prosimy o odnotowanie swojej obecności w zakrystii.

6. Dzieci, które lubią śpiewać zapraszamy do scholi. Próba odbędzie się w czwarteko godz. 17.45 w salce parafialnej. O współpracę w tym względzie prosimy przede wszystkim rodziców. Próby śpiewu prowadzi pani katechetka Barbara Błach.

11. W tyle kościoła można nabywać pobłogosławione opłatki i świece Caritas na stół wigilijny. Ofiara za opłatki pakowane: duże – 5 zł, małe – 3 zł. Ofiara za świece Caritas: duże – 16 zł, małe –10 zł.

12. Na piątek 16 grudnia o godz. 18.00 wraz z Radą Osiedla zaplanowaliśmy w salce parafialnej spotkanie wigilijno-opłatkowe dla seniorów naszej parafii. Zapraszamy ich do wspólnego, świątecznego stołu. Zapisy do 8 grudnia w kancelarii i u pana Janusza Prządki.

13. Przed nami liturgiczne wspomnienie św. Barbary, patronki górników. Parafian związanychz tą branżą przemysłu wydobywczego zapraszamy na Mszę św. w najbliższą niedzielę o godz. 10.00. Tym samym informujemy zainteresowanych, że Msza św. pod przewodnictwem abp. Wiktora będzie transmitowana w przyszłą niedzielę o godz. 13.00 z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pawłowicach Śl. przez Telewizję Polonia i na falach Radia eM.

14. Praktyczną realizacją nowego programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce pt. „Wierzę w Kościół Chrystusowy” są katechezy dla rodzin, przeznaczone do indywidualnej, chrześcijańskiej formacji osób świeckich. Będą one udostępniane od dzisiaj w wersji drukowanej w ramach ogłoszeń i na stronie www.rodzina.archidiecezjakatowicka.pl w zakładce „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Zaproponowane katechezy przybliżają tematykę Kościoła,a ich formuła ma prowadzić do umacniania więzi małżeńskich i rodzinnych. Ufamy,że przygotowane rozważania zachęcą nas do coraz większego zaangażowania się w życie Kościoła parafialnego i powszechnego.

15. Dziękujemy za nabywanie i lekturę prasy katolickiej. Dzisiaj polecamy tygodnik „Gość Niedzielny”, a w nim m.in. próba odpowiedzi na pytanie o to, kto chce zakazać spowiedzi dzieci oraz kalendarz na 2023 r. z wizerunkami polskich świętych. Dzieciom polecamy „Małego Gościa Niedzielnego”.

16. Za tydzień, kolektę pierwszej niedzieli miesiąca przeznaczymy na pokrycie kosztów ogrzewania kościoła, salek i probostwa w sezonie zimowym. Dziękujemy Parafianom za materialne utrzymanie obiektów parafialnych i ofiary przekazane na konta parafialne. W przyszłą niedzielę przed kościołami w całej Polsce zaplanowano zbiórkę na rzecz pomocy Kościołowi na Wschodzie.


Wierzę w Kościół Chrystusowy

PORZĄDEK MSZY ŚW. I NABOŻEŃSTW, 27 LISTOPADA-4 GRUDNIA 2022 r.

 

NIEDZIELA, 27 listopada I Niedziela Adwentu
7.30 – Do Miłosierdzia Bożego w pewnej intencji.
10.00 1. W int. ††Józefa Piwowara w 11. rocznicę śmierci, żony Gertrudy, syna Krzysztofa, rodzicówi rodzeństwa z obu stron, Małgorzaty i Kazimierza Rułków, †† z rodzin Piwowarów, Czerneckich i Kogowskich.
2. W int. ††zalecanych w wypominkach.
12.00 – W int. ††Jana Garbocza i Jana Wyleżoła w 2. rocznicę śmierci.

PONIEDZIAŁEK, 28 listopada
17.00 – W int. ††Krystyny i Brunona Bamów oraz †† z rodziny.

WTOREK, 29 listopada
6.45 – W int. †Anity Płowaś.

ŚRODA, 30 listopada Święto św. Andrzeja, Apostoła
17.00 1. W int. †Lidii Harazin w 1. rocznicę śmierci. 
2.  W int. ††Franciszka i Emilii Komrausów, synów Jerzego i Piotra.

CZWARTEK, 1 grudnia
16.00 – Godzina Święta.
17.00 – Do Miłosierdzia Bożego z prośbą o dar nowych powołań kapłańskich, zakonnychi misyjnych.

PIĄTEK, 2 grudnia Wspomnienie bł. Jana Franciszka Machy, prezbitera i męczennika
8.15 – Ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w intencji wynagrodzenia za grzechy.    
NABOŻEŃSTWO DO NSPJ
17.00 – W int. †Wandy Niedziela-Michalik, zmarłych z rodzin: Niedzielów, Michalików, Figołuszków i Foltynów.

SOBOTA, 3 grudnia Wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera
7.30 – Modlitwa różańcowa. 
8.15 – Ku czci Niepokalanego Serca NMP w intencji wynagrodzenia za grzechy.
17.00 W int. †Jerzego Wiatra.

NIEDZIELA, 4 grudnia II Niedziela Adwentu
7.30 – W int. ††Pawła Świerkota, żony Anny, syna Zbigniewa i rodziców z obu stron.
10.00 - Do Miłosierdzia Bożego, za wstawiennictwem św. Barbary w intencji górników pracującychi emerytowanych, z prośbą o Boże błogosławieństwo, opiekę i zdrowie oraz radość wieczną dla zmarłych górników.
12.00 – W int. ††Gabrieli Lazar w 1. rocznicę śmierci, męża Józefa i rodziców z obu stron.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 20-27 listopada 2022 r.

 1. Kolektę dzisiejszej niedzieli przeznaczymy na funkcjonowanie archiwum, muzeum i galerii naszej archidiecezji.

 

 1. Dziękujemy parafianom za przyjęcie w minioną niedzielę – w ramach kiermaszu parafialnego – zaproszenia na kawę do salki parafialnej. Wyrazy wdzięczności kierujemy do wiernych, którzy ofiarowali wypieki oraz do pań z parafialnego zespołu charytatywnego i wolontariuszy za pomoc w organizacji tego świętowania.

   

 1. Rodziców dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. zapraszamy na spotkanie formacyjne w poniedziałek o godz. 19.00 do salki parafialnej.

 

 1. We wtorek oddajemy cześć św. Ricie. Zapraszamy o godz. 18.00 na Mszę św. i specjalne nabożeństwo ku czci Patronki trudnych spraw.

 

 1. Niedzielna Msza św. o godz. 12.00 posiada w naszej parafii charakter rodzinny. W związku z tym, dzieci, które chciałyby się włączyć do wspólnego śpiewania podczas tej Eucharystii zapraszamy na próbę scholi w czwartek o godz. 17.45 do salki parafialnej. O współpracę w tym względzie prosimy przede wszystkim rodziców. Próby śpiewu prowadzi pani katechetka Barbara Błach.

 

 1. W najbliższą niedzielę rozpoczynamy Adwent. Zachęcamy parafian do przygotowania w domu symboli adwentowych: wieńca i kalendarza, a przede wszystkim do przeżywania Rorat. Rodziców prosimy o wsparcie dzieci w wykonaniu lub nabyciu lampionów.

 

 1. Msze św. roratnie będą odprawiane w naszej parafii codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 17.00z wyjątkiem wtorku. W ten dzień tygodnia na Roraty zapraszamy o godz. 6.45. Mając na uwadze poranne zajęcia szkolne, we wtorek dzieci zapraszamy po Mszy św. na krótkie śniadanie (bułkę z gorącą czekoladą lub herbatą).

 

 1. Od przyszłej niedzieli będzie można w tyle kościoła nabywać pobłogosławione opłatki i świece Caritas na stół wigilijny.

 

 1. Plan kolędy najbliższego tygodnia jest następujący:
 • 20 listopada, niedziela, godz. 14.00 – ul. Chochółka nr nieparzyste;
 • 21 listopada, poniedziałek, godz. 18.00 – ul. Tuwima;
 • 23 listopada, środa, godz. 18.00 – ul. Kochanowskiego;
 • 24 listopada, czwartek, godz. 18.00 – ul. Brzechwy;
 • 25 listopada, piątek, godz. 18.00 – ul. Orzeszkowej;
 • 26 listopada, sobota, godz. 10.00 – ul. M. Oświęcimskich nr nieparzyste;
 • 27 listopada, niedziela, godz. 14.00 – ul. Czajkowskiego część pszczyńska (od ul. M. Oświęcim. do remizy).

 

UWAGA! Ze względu na zaplanowany na 6 stycznia 2023 r. jubileusz 50. rocznicy kapłaństwa i 25. rocznicy sakry biskupiej abp. Wiktora Skworca, metropolity katowickiego,  dwiedziny kolędowe z tego dnia są przeniesione na niedzielę 15 stycznia (ul. Konopnickiej nr nieparzyste od nr 3 do nr 37). Za zmianę przepraszamy.

 

 1. Na piątek 16 grudnia o godz. 18.00 wraz z Radą Osiedla zaplanowaliśmy w salce parafialnej spotkanie wigilijno-opłatkowe dla seniorów naszej parafii. Zapraszamy ich do wspólnego, świątecznego stołu. Zapisy do
  8 grudnia w kancelarii i u pana Janusza Prządki.

 

 1. Dziękujemy za nabywanie i lekturę prasy katolickiej. Dzisiaj polecamy tygodnik „Gość Niedzielny”,
  i miesięcznik „Mały Gość Niedzielny”.

 

Za tydzień kolektę przeznaczymy na bieżące potrzeby naszej parafii.


PORZĄDEK MSZY ŚW. I NABOŻEŃSTW, 20-27 LISTOPADA 2022 r.

NIEDZIELA, 20 listopada Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata

7.30  – Do Miłosierdzia Bożego, za wstawiennictwem Matki Bożej, z podziękowaniem za odebrane łaski i z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo, opiekę i zdrowie dla całej rodziny.

10.00 – Do Miłosierdzia Bożego, za wstawiennictwem Matki Bożej, z podziękowaniem za odebrane łaski i z prośbą o ulgę w cierpieniu dla pani Cecylii Korcz z okazji 92. rocznicy urodzin.

12.00 – Do Miłosierdzia Bożego, za wstawiennictwem Matki Bożej, z podziękowaniem za odebrane łaski i z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo, opiekę i zdrowie dla pani Ewy Łukaszewskiej z okazji 91. rocznicy urodzin.

 

PONIEDZIAŁEK, 21 listopada Wspomnienie Ofiarowania NMP

17.00 1. W int. †† Bogdana Stachyraka, rodziców z obu stron i †† z rodziny.

2. W int. † Marka Rotkegela w 30. dzień po śmierci.

 

WTOREK, 22 listopada Wspomnienie św. Cecylii, dziewicy i męczennicy

18.00 – Do Miłosierdzia Bożego, za wstawiennictwem św. Rity, w intencji czcicieli z podziękowaniem za odebrane łaski i z prośbą o dalsze oraz wysłuchanie naszych próśb.

NABOŻEŃSTWO DO ŚW. RITY.

 

ŚRODA, 23 listopada

17.00 – W int. ††Floriana Łukaszewskiego, rodziców z obu stron i rodzeństwa.

 

CZWARTEK, 24 listopada Wspomnienie św. Andrzeja Dung-Laca, prezbitera i Towarzyszy

17.00 – W int. ††Marii i Stanisława Gasków, rodziców z obu stron, Zofii i Wincentego Borysiów oraz dusz w czyśćcu cierpiących.

 

PIĄTEK, 25 listopada Wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dz. i męczennicy

17.00 – Do Miłosierdzia Bożego w pewnej intencji.

 

SOBOTA, 26 listopada

17.00 1. W int. ††Łucji Grygier w 30. dzień po śmierci i męża Alojzego.

2. W int. ††Krzysztofa Gracki, rodziców Pawła i Danieli, teściów Alojzego i Łucji Grygierów, †† z rodzin Gracków, Grygierów i Lorenczyków.

 

NIEDZIELA, 27 listopada I Niedziela Adwentu

7.30  – Do Miłosierdzia Bożego w pewnej intencji.

10.00 1. W int. ††Józefa Piwowara w 11. rocznicę śmierci, żony Gertrudy, syna Krzysztofa, rodziców
i rodzeństwa z obu stron, Małgorzaty i Kazimierza Rułków, †† z rodzin Piwowarów, Czerneckich i Kogowskich.

2.W int. ††zalecanych w wypominkach.

12.00 – W int. ††Jana Garbocza i Jana Wyleżoła w 2. rocznicę śmierci.


Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu

 

Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski wobec działań Jana pawła II odnoszączch się do przestępstw seksualnych wobec małoletnich

 

Otwórz dokument


Odwiedziny Duszpasterskie - Kolęda 2022

ODWIEDZINY DUSZPASTERSKIE – KOLĘDA

 

Listopad 2022–styczeń 2023

 

2022

 

12.11.2022, sobota – 10.00                      ul. Czajkowskiego część Pszczyńska (od. ul. M. Oświęcimskich do Pszczynki)

13.11.2022, niedziela – 14.00                 ul. Czajkowskiego część Ćwiklicka (od ul. M. Oświęcimskich do Pszczynki)

14.11.2022, poniedziałek – 18.00         ul. Gersona

18.11.2022, piątek – 17.00                       ul. Chochółka nr nieparzyste

20.11.2022, niedziela – 14.00                ul. Chochółka nr parzyste

21.11.2022, poniedziałek – 18.00         ul. Tuwima

23.11.2022, środa – 18.00                        ul. Kochanowskiego

24.11.2022, czwartek – 18.00                 ul. Brzechwy

25.11.2022, piątek – 18.00                       ul. Orzeszkowej

26.11 2022, sobota – 10.00                      ul. M. Oświęcimskich nr nieparzyste

27.11.2022, niedziela – 14.00                 ul. Czajkowskiego część Pszczyńska (od. ul. M. Oświęcimskich do remizy)

28.11.2022, poniedziałek – 18.00         ul. Czajkowskiego część Ćwiklicka (od ul. M. Oświęcimskich do remizy)

30.11.2022, środa – 18.00                        ul. M. Oświęcimskich nr parzyste

01.12.2022, czwartek – 18.00                 ul. Miłosza

02.12.2022, piątek – 18.00                       ul. Asnyka nr parzyste

03.12.2022, sobota – 10.00                      ul. Asnyka nr nieparzyste

04.12.2022, niedziela – 14.00                 ul. Lema

05.12.2022, poniedziałek – 18.00         ul. Uzdrowiskowa

07.12.2022, środa – 18.00                        ul. Bielska

08.12.2022, czwartek – 18.00                 ul. Morcinka od nr 3 do 15

09.12.2022, piątek – 18.00                       ul. Morcinka od nr 16 do końca

11.12.2022, niedziela – 14.00                  ul. Słowackiego nr nieparzyste od 1 do 23

12.12.2022, poniedziałek – 18.00          ul. Słowackiego nr nieparzyste od 25 do 37

13.12.2022, wtorek – 17.00                      ul. Krasińskiego

14.12.2022, środa – 18.00                        ul. Żeromskiego i Iwaszkiewicza

17.12.2022, sobota – 10.00                      ul. Wyspiańskiego nr parzyste

18.12.2022, niedziela – 14.00                 ul. Wyspiańskiego nr nieparzyste

19.12.2022, poniedziałek – 18.00         ul. Fredry

21.12.2022, środa – 18.00                        ul. Sienkiewicza nr parzyste

28.12.2022, środa – 18.00                       ul. Sienkiewicza nr nieparzyste od nr 1 do 11

29.12.2022, czwartek – 18.00                ul. Sienkiewicza nr nieparzyste od nr 15 do końca

30.12.2022, piątek – 18.00                      ul. Konopnickiej nr parzyste od nr 2 do 14

 

2023

 

 

02.01.2023, poniedziałek – 18.00         ul. Konopnickiej nr parzyste od nr 16 do 26

04.01.2023, środa – 18.00                       ul. Konopnickiej nr parzyste od nr 28 do końca

05.01.2023, czwartek – 18.00                ul. Konopnickiej nr nieparzyste od nr 41 do końca

07.01.2023, sobota – 10.00                     ul. Mickiewicza nr nieparzyste

08.01.2023, niedziela – 14.00                ul. Mickiewicza nr parzyste i Reja

09.01.2023, poniedziałek – 18.00         ul. Staszica

12.01.2023, czwartek – 18.00                  ul. Reymonta nr nieparzyste

13.01.2023, piątek – 18.00                        ul. Reymonta nr parzyste

14.01.2023, sobota – 10.00                       ul. Słowackiego nr parzyste i nieparzyste od nr 39 do końca

15.01.2023, niedziela – 14.00                   ul. Konopnickiej nr nieparzyste od nr 3 do nr 37

 

30.01.2023, poniedziałek – 18.00          Kolęda dodatkowa

 


Lista Produktów Na Zbiórkę

13 listopada przeżywamy VI Światowy Dzień Ubogich. Dlatego w dn. 7–20 listopada w parafiach Archidiecezji Katowickiej odbędzie się zbiórka produktów na rzecz osób ubogich.

Zebrane produkty zostaną spakowane przez wolontariuszy Caritas i jako paczki przekazane osobom potrzebującym.

 

Lista produktów:

 

dania gotowe o długim terminie (pulpety, gołąbki, fasolka)
kasza (różne rodzaje)
konserwy rybne/puszki mięsne/pasztety
makaron, mąka, mleko w proszku
olej
orzechy/bakalie/owsianki instant / budynie / kisiele
paluszki/krakersy, pieczywo chrupkie
sól, cukier
zupy instant/sosy instant
batony, czekolady
herbata duże opakowanie w saszetkach, kawa sypana
chusteczki higieniczne i nawilżone
grzebień do włosów
krem ochronny do rąk i twarzy
kubki termiczne
maszynki do golenia
mydło w kostce
papier toaletowy
pasta do zębów, szczotki do zębów
pianka lub krem do golenia
plastry z opatrunkiem
płyny do mycia naczyń i podłóg oraz Domestos
podpaski (cienkie)
ręczniki papierowe, świece, zapalniczki, zapałki
rękawiczki jednorazowe (L, M, S),
szampon i żel pod prysznic (zapach neutralny)
woda utleniona
tylko nowe (nie przyjmujemy używanych!): ręczniki kąpielowe rękawiczki, czapki, skarpety, szaliki, męskie i damskie


Informacja o peregrynacji obrazu 'Matki Bożej Robotników Solidarności'

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest InnyWymiarStron, siedziba: Katowice, Gliwicka 234/112.